Çocuklarda pandemi etkisi: Depresyon vakalarında büyük artış

DÜNYA
30-04-2021 15:07   Güncelleme : 30-04-2021 15:18

ABD’de 32 binden fazla çocuğunun incelendiği yeni bir araştırma, çocuklarının akıl sağlığının yeni tip koronavirüs pandemisinden oldukça zarar gördüğünü ortaya koydu. Okullarının kapanmasıyla birlikte evlerine kapanan çocukların dörtte birinden fazlası daha endişeli ve öfkeli hale gelirken depresyon vakalarında keskin bir artış yaşandı.

Çocuklarda pandemi etkisi: Depresyon vakalarında büyük artış

ABD’de Chicago Çocuk Hastanesi tarafından yapılan yeni bir çalışmada okul öncesi dönemden 12. sınıfa kadar 32 binden fazla çocuğun uzaktan öğrenme sırasında ne kadar başarılı oldukları değerlendirdi.

Sonuçlarda akıl sağlığı endişesi bulunan çocukların oranında endişe verici artışlar görüldü. Yalnız olduklarını söyleyen çocukların oranı, bir yıl içinde  kapanmadan önceki oranlara kıyasla yüzde 28'den fazla arttı.

Uzmanlar, ayrıca eğitimin yanı sıra çocuklar için beslenme ve sosyal destek merkezi olan okulların kapanmasının özellikle yoksul ve farklı etnik kökenlere sahip çocuklar için büyük bir risk yarattığını açıkladı.

ÇOCUKLARDA ZİHİNSEL SAĞLIK PROBLEMLERİ PANDEMİ ÖNCESİNE GÖRE YÜZDE 30 ARTTI

JAMA Network Open'da yayınlanan araştırmaya göre, çocukların yüzde 44’ü pandemiden önce ebeveynleri ile iyi ilişkilere sahipti  ve 'çok azı' okulları kapanmadan önce zihinsel sağlık sorunları belirtileri gösterdi. 

Ancak, çalışmanın yazarlarının bildirdiğine göre, öğrenciler dersleri bilgisayar ekranlarında izlemek için evde kalınca durum büyük ölçüde değişti. Daha önce mutlu olan çocukların yüzde 30’unun okulları kapalıyken daha öfkeli oldukları, depresyona girdikleri ya da yalnız kaldığı belirtildi.

Bununla birlikte, çocukların yaklaşık üçte ikisinin salgın öncesi yaşıtlarıyla iyi ilişkiler kurduğu, ancak pandeminin ardından bu oranının  yüzde 47’ye düştüğü aktarıldı. 

Araştırmanın başyazarı Dr Tali Raviv, “'Bu süre zarfında politika yapıcıların ve  halkın gençlerin ruh sağlığı sorunlarına daha fazla dikkat etmesi, kaynakların uygun şekilde tahsis edilmesine  ve okullar yeniden açılmaya başladığında öğrencilerin refahını desteklemeye yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.